لوگو کافه جو

طرز استفاده از موکاپات

کافه جو
کافه جو
طرز استفاده از موکاپات

در این مقاله سعی شده در رابطه با مواردی از قبیل نکات استفاده از موکاپات ، یا اینکه برای استفاده از موکاپات سوپاپ دار آب گرم یا سرد بهتره و … صحبت میکنیم .

با کافه جو همراه باشید .

در این مقاله شما موارد زیر رو مطالعه خواهید کرد :

 • موکاپات چیست ؟
 • طرز استفاده از موکاپات سوپاپ دار
 • موکاپات چند کاپ بگیریم بهتره ؟
 • موکاپات حرفه ای
 • چه مارک هایی از موکاپات خوبه ؟ موکاپات برقی چیست؟
 • برای استفاده از موکاپات آب سرد یا گرم استفاده کنیم ؟

موکاپات چیست و عملکرد آن چگونه است ؟

موکاپات  یا به انگلیسی Mokapat برای اولین بار توسط شخصی به نام  آلفونسو بیالتی ایتالیایی در سال 1933 اختراع شد تا قهوه اسپرسو را با عصاره گیری آن قابل استفاده کند . این وسیله با استفاده از قوانین ترمودینامیک فیزیک ساخته شده تا آب را در دیگ بخار کوچک خود به دمای جوش برساند و بخارات آن را از سبد بالایی خود که شامل قهوه ی آسیباب شده است عبور دهد .

همین امر موجب عصاره گیری قهوه می شود . شاید جالب باشد این نکته را بندانید که اسپرسو به فرم آسیاب قهوه گفته می شود که مربوط به همین موکاپات است .در مقاله انواع قهوه به صورت کامل طرز اسیاب و نوع قهوه را شرح داده ایم.

این دستگاه عملکردی مانند اسپرسو ساز برقی دارد ، با این تفاوت که فشار وارد شده توسط این دستگاه 1.5 بار و فشار اسپرسو ساز 9 بار است .  این تفاوت بار باعث غلیط تر شدن قهوه در دستگاه اسپرسو ساز برقی می شود.

خرابی دستگاه اسپرسوساز و رفع ایرادات آن رو از این قسمت بخوانید 

اما برای استفاده در منزل هم این نوع موکاپات حرفی برای گفتن دارد و از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه و گزینه مناسبتریست .

طرز استفاده از موکاپات سوپاپ دار

برای درست کردن قهوه با موکاپات در منزل 5 مرحله تا نوشیدن قهوه فاصله دارید :

 1. دیگ آب را میشورید و تا زیر سوپاپ اطمینان آب می کنید 
 2. داخل سبد قهوه را پر از قهوه می کنید ( بدون فشردن قهوه – فقط روی قهوه را صاف می کنید )
 3. عصاره گیر یا پارچ را روی آن می گذارید و آن را محکم می بندید 
 4. سپس موکاپات را روی شعله گاز با حرارت کم می گذارید تا قهوه از داخل عصاره گیر بیرون ریزد .
 5. قهوه شما آماده خوردن است 
 6. حتما به این نکته توجه کنید که بلافاصه بعد از بیرون امدن کف از دریچه عصاره گیر ، زیر گاز را خاموش کنید تا غلظت قهوه از بین نرود 

فروشگاه خرید قهوه

 اجزای اصلی موکاپات

به طور کلی موکاپات از سه عضو اصلی تشکیل شده که عبارتند از :

 1. محفظه دیگ آب
 2. سبد قهوه
 3. محل عصاره گیر

اجزای اصلی موکاپات

نکات استفاده از موکاپات و موارد استفاده از آن

 1. اگر قصد اماده کردن قهوه برای 1 نفر را دارید ، باید از موکاپات تک نفره استفاده کنید ، چرا که با توجه به حجم آب و میزان قهوه یک نفره در  موکاپات های بزرگتر ،  عملیات عصاره گیری به خوبی انجام نمی شود . برعکس این موضوع هم صادق استو شما نباید برای قهوه های چند نفره از موکاپات های کوچک یا تک نفره استفاده کنید .
 2. میزان درجه آسیاب موکاپات است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید . درجه آسیاب خیلی ریز برای قهوه های ترک ، درجه درشت برای قهوه های فرانسه و مابین این دو جهت اسپرسو استفاده می شود . شاید مشاهده کرده باشید که زمان جوشیدن جرعه جرعه قهوه از آن خارج می شود . دلیل این اتفاق همین دانه های نامناسب قهوه است .
 3. قهوه داخل سبد قهوه را زیاد فشره نکنید ، زیرا همینطور که بالاتر اشاره شد فشار دستگاه موکاپات 1.5 بار است و فشرده سازی بیش از حد باعث می شود بخار آب به خوبی از دانه های قهوه عبور نکند . بهترین کار مرتب کردن روی قهوه است .
 4. هیچ وقت آسیاب قهوه ترک را با موکاپات درست نکنید ، زیرا آب به سختی از دانه های ریز قهوه ترک عبور می کند و عصاره بسیار رقیقی به شما تحویل می دهد .
 5. تحت هیچ شرایطی از فیلتر  بر روی سبد قهوه استفاده نکنید . متاسفانه در برخی آموزش ها به اشتباه این موضوع بیان شده ، اما گذاشتن فیلتر کاغذی باعث فشار بیش از حد به دیگ آب جوش می شود و امکان منفجر شدن آن را بسیار بالا میبرد .
 6. برای استفاده از موکاپات در برخی از آموزش ها گفته شده که آب سرد بهتر است . اما در جدید ترین آموزش های دوره های کافی شاپی آب داغ پیشنهاد می شود .
 7. داخل محفظه دیگ شیر نریزید ، با این کار پروتئین و چربی شیر به محفظه های ریز موکاپات نفوذ کرده و بیرون آمدن آن خیلی سخت می شود .
 8. آب سفید رنگی که در انتها از آن خارج می شود نباید بیش از حد باشد ، چون باعث تلخ تر شدن طعم قهوه می شود .
 9. بهتر است قبل از جوشش کامل زیر اجاق را خاموش کنید . هنگامی که عصاره گیر شروع به خروج قهوه کرد بعد از 5 ثانیه می توانید زیر اجاق را خاموش کنید . با این کار قهوه غلیظ تری بدست می آورید . 

قیمت و خرید قهوه در مشهد 

 

انواع موکاپات از یک فنجان تا 18 فنجان در بازار موجود است 

بهرتین مارک های موکاپات عبارتند از :موکاپات بیالتی،موکاپات رومکس،موکاپات رومانتیک هوم،موکاپات امپراتور،موکاپات، موکاپات آریته،موکاپات تیرا

موکاپات یا موکا پات  یا قوری موکا  (با قهوه جوش اشتباه نشود) در انگلیسی Mokapat گفته می شود .

موکاپات ها انواع مختلفی دارند و قیمت آنها معمولا از 150 هزار تومان شروع و تا 1 میلیون تومان هم فروخته می شوند . 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email
WhatsApp

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *